تبلیغات
دنیای شنا - پیشگیری از بیماریهای ناشی از شنا

پیشگیری از بیماریهای ناشی از شنا

یکشنبه 25 دی 1390 02:12 ب.ظ

نویسنده : شهاب ساکی

 

پیشگیری از بیماریهای ناشی از شنا
در شنا، بدن با آب در تماس است و بنابر‌این در صورت آلوده شدن آب فرد می‌تواند بیمار گردد. در چند سال گذشته افزایش در میزان عفونت و بیماریهای عفونی ...

در شنا، بدن با آب در تماس است و بنابر‌این در معرض آلودگی است. آلودگی ممكن است در اثر تماس آب با محیط مانند هوا، باد، باران و یا به وسیله‌ی شناگران ایجاد شود. در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و دریا نیز ممكن است آب آلوده باشد. ............ . .

پیشگیری از بیماریهای ناشی از شنا

پیشگیری از بیماریهای ناشی از شنا
در شنا، بدن با آب در تماس است و بنابر‌این در صورت آلوده شدن آب فرد می‌تواند بیمار گردد. در چند سال گذشته افزایش در میزان عفونت و بیماریهای عفونی ...

در شنا، بدن با آب در تماس است و بنابر‌این در معرض آلودگی است. آلودگی ممكن است در اثر تماس آب با محیط مانند هوا، باد، باران و یا به وسیله‌ی شناگران ایجاد شود. در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و دریا نیز ممكن است آب آلوده باشد. فاضلاب، فضولات حیوانی، زباله‌ها و مواد شیمیایی و صنعتی ممكن است در این آبها وجود داشته باشند. در چند سال گذشته افزایش در میزان عفونت و بیماریهای عفونی در استخرها روی داده است. متاسفانه جلوگیری از ورود باكتریها و ویروسها به استخر امكانپذیر نیست. مخصوصاً در استخرهایی كه تعداد زیادی شناگر دارد میزان آلودگی بیشتر است.

افراد بیمار یا كسانی كه در حال بهبودی هستند، باید از شنا كردن اجتناب كنند.

 اما بسیاری از افراد چنین كاری نمی‌كنند. افراد سالم نیز آب را آلوده می‌كنند. قسمتهای تحتانی تنه در هر فردی، حاوی مقادیر كمی‌از مواد مدفوعی است كه در تماس با آب وارد آب می‌شود. به همین دلیل افراد باید پیش از ورود به آب، این قسمتها را با آب و صابون به خوبی بشویند.

بیماریهایی كه از طریق آب آلوده ی استخر منتقل می‌شوند شامل این موارد هستند:

اسهال، اسهال خونی، وبا، تیفوئید، هپاتیت A، ژیاردیا، كریپتوسپوریدیوم، سالمونلا، شیگلا، عفونتها و التهاب در پوست، چشم گوش، بیماریهای تنفسی و...

عوامل بیماریزا از طریق بلع آب، تماس با چشم، بینی، دستگاه تنفسی و ... ممكن است وارد شوند. اسهال یكی از بیماریهایی است كه ابتلا به آن در حال افزایش است. در اثر بلع آب انواع بیماریهای اسهالی ممكن است روی دهند. شناگران نسبت به كسانی كه شنا نمی‌كنند بیشتر دچار عفونتهای چشم، گوش و پوست می‌شوند. علت این رویداد بالا بودن میزان باكتریها و ویروسها در استخر است.

مگر كلر عوامل بیماریزا را از بین نمی‌برد؟

اگرچه كلر بسیاری از عوامل بیماریزا را از بین می‌برد اما این كار به زمان نیاز دارد. عواملی هستند كه حتی تا چند روز زنده می‌مانند. برخی از ویروسها و باكتریها می‌توانند در مقابل كلر مقاومت كنند. برای از بین رفتن برخی دیگر نیز مدت زمان زیادی مورد نیاز است. به همین دلیل تمایل به ضد عفونی كننده‌های جایگزین كلر كه اثر بیشتر و سریعتری داشته باشند رو به افزایش است. اینها نشان می‌دهند كه بدون كمك شما در رعایت برخی نكات، بیماریها می‌توانند منتشر شوند.

برای جلوگیری از بیماری، رفتارهای سالم در شنا برای سلامت شما و افراد دیگر لازم است.

عموماً تصور می‌شود كه بالا بودن دمای آب ممكن است برخی عوامل بیماریزا را از بین ببرد. اما در دمای بالا، كلر موجود در آب سریعتر از بین می‌رود و بی اثر می‌شود. در استخر‌های روباز به علت اشعه‌ی فرابنفش و گرما و در استخرهای سرپوشیده به علت آلودگی بالا و تعداد زیاد شناگران میزان موثر كلر به سرعت پایین می‌آید.

چرا از كلر بیشتری استفاده نمی‌شود؟

بسیاری از استخرها به دلیل پیشگیری از بیماری، از كلر زیادی استفاده می‌كنند. اما این مسئله نیز خطراتی برای سلامتی ایجاد می‌كند وبه هر قیمتی باید از آن اجتناب شود. مواد ضد عفونی كننده‌ی معدنی نیز هستند كه می‌توانند میزان كلر مصرفی را تا 75% كاهش دهند و محیط سالمتری فراهم كنند. ضد عفونی موثر می‌تواند باكتریهای مضر، ویروسها و جلبكها را از بین ببرد. عناصری مانند مس و نقره نیز می‌توانند به عنوان عوامل ضد باكتری و ضد ویروسی عمل كنند. تنفس بخارات مربوط به كلر و مواد ضد عفونی كننده نیز، می‌تواند منجر به بروز تنگی نفس یا آسم شناگران مخصوصاً در كودكان خردسال شود. در مواردی از مواد ضد عفونی كننده‌ی مناسب استفاده نمی‌شود. حتی ممكن است برخی از این بخارات، مشكلات كلیوی، كبدی، سیستم عصبی مركزی ایجاد كنند و حتی درمواردی احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهند. جذب نسبی كلر از پوست، تحریك و سوزش چشم و بینی، مشكلات معده و كم خونی ممكن است در اثر وجود Cl2 ،  ClO2 یا كلرامین روی دهد.

پیشگیری از بیماری در شناگران :

احتمال ابتلا به اسهال با شنا در آبی كه به خوبی ضد عفونی و نگهداری می‌شود، كم است. در بیشتر موارد علت بیماری این است كه افراد، آب را به عنوان منبع احتمالی بیماری به حساب نمی‌آورند. اگر افراد به این موضوع واقف باشند بیشتر مراقب خواهند بود. برای لذت بردن از شنا و پیشگیری از ابتلا به بیماری موارد زیر را انجام دهید:

* قبل از ورود به آب كاملا پوست بدن را پاك كنید و بشوئید.

* اگر مبتلا به اسهال هستید حتی اگر در حال حاضر مشكلی ندارید به هیچ وجه وارد آب نشوید.

* تا حد امكان از ورود آب به منافذ بدن و به خصوص از بلعیدن آب خودداری كنید. همواره به خاطر داشته باشید كه این آب چقدر می‌تواند آلوده باشد و كلر همه‌ی عوامل بیماریزا را نمی‌كشد.

* بعد از اجابت مزاج و پیش از ورود به آب استخر، دستها و قسمت تحتانی بدن را به خوبی با آب و صابون بشویید.

* در صورتی كه رفتارهای غیر بهداشتی، مواد آلوده یا مواد دفعی در آب مشاهده كردید از آب خارج شده و به مراقبان استخر اطلاع دهید.

* در صورت وجود رفتارهای ناسالم، نیمكتها و صندلیها و اطراف استخر نیز ممكن است بسیار آلوده باشند. چنین مواردی رانیز اطلاع دهید.

* از مواد آرایشی استفاده نكنید. چون علاوه بر آلوده كردن آب، واكنش یونهای كلر و تركیبات ضد عفونی كننده با تركیبات مختلف آرایشی موجب آسیب به پوست شما می‌شود. بعد از اتمام شنا و دوش گرفتن از نرم كننده مناسب و ضد آفتابها استفاده كنید و موها را با شامپوی مناسب و یا نرم كننده به خوبی شستشو دهید.

توصیه برای والدین:

* پیش از شنا و نیز هرچند وقت یكبار در طی شنا كردن كودك را به دستشویی ببرید.

* در صورتی كه لباس كودك آلوده شد از تعویض لباس و شستشو در نزدیكی آب اكیداً خودداری كنید.

* پیش از شنا پوست و خصوصاً قسمتهایی تحتانی بدن كودك را به خوبی با آب و صابون بشویید.

* همیشه از كودك، مقابل چشمان خود، مراقبت كنید. به خاطر داشته باشید كه كودكان ممكن است بدون هیچ سر و صدایی غرق شوند.

* به كودك اجازه‌ی جویدن آدامس یا خوردن خوراكی را ندهید. مصرف خوراكی هنگام شنا یا بازی ممكن است منجر به خفگی گردد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -